Haber Listemiz


Vajina Kokması, Vajinal Koku, Vajina Neden Kokar, Vajina Kokusu Tedavisi

Gönderilri 8th Dec 2009 @ 1:58 PM

VAJİNAL KOKU     

Vajinal kokunun pek çok nedeni vardır. En sık rastlanan nedeni vajinada normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan bakteriyel vajinozdur. Genelde balıksı bir koku hissedilir ve bu koku cinsel ilişkiye girdikten sonra daha da belirginleşir. Diğer belirtileri vajinada kaşıntı ve tahriş olmasıdır. Ayrıca gri-beyaz bir akıntı da olabilir. Tedavide antibiyotik kullanmak gerekli olabilir.

Vajinal kokunun diğer bir nedeni temizliğe dikkat edilmemesidir. Dış cinsel organlar banyo veya duş sırasında temizlenebilir. Az miktarda kokusuz ve hafif bir sabun ve bol suyla temizleyin. Vajinal duş yapmayın. Sağlıklı bir vajinada bir miktar bakteri ve diğer organizmalar bulunur. Normal vajina asiditesinde bakteri ve mantarlar dengeli olarak bulunur. Eğer vajinal duş yapılırsa bu hassas denge bozulur.
Daha az görülen nedenler ise şöyledir;

Vajinada tampon kalması. Tampon vajinada yukarı doğru ilerler ve oraya yerleşir. Bu şekilde unutulan tampon hoş olmayan kokuya neden olur.

Rektovajinal fistül. Rektum yani bağırsağın son kısmı ve vajina arasında anormal bir bağlantı açılmıştır. Bu şekilde dışkı, vajinaya sızar ve kötü kokuntuya neden olur.

Vajina veya rahim ağzı kanserinde de vajinada kötü koku oluşabilir.

Eğer sürekli devam eden vajinal kötü koku varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.