Haber Listemiz


Orgazm Olamama, Cinsel İsteksizlik, Yetersiz Orgazm, Cinsel Tatmin Olamama

Gönderilri 8th Dec 2009 @ 2:09 PM

ORGAZM OLAMAMA     
Cinsel uyarılmadan sonra, orgazm olmaktaki zorlukları içeren bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülür. Ancak yaklaşık %15 kadın bu durumdan şikayetçi olduğunu söyleyebilir. Orgazm olduğunu söyleyen kadınların ise girdikleri ilişkilerin ancak %50-70 inde tam boşalabilmektedirler.
Orgazm Nedir?
Cinsel uyarılmadan sonra, vücutta hissedilen yoğun bir fiziksel rahatlamanın yanında rahim tabanındaki kasların da istemsiz bir şekilde ritmik olarak kasıldığı bir durumdur. Bazı kadınlar bu kasılmaları gerçekten hissedebilir. Bazıları ise tam olarak hissetmeyebilirler. Orgazmı, karıncalanma, küçük sızı şeklinde tarif edenlerin yanında, içinde havai fişek patlaması şeklinde tarif edenler de vardır. Orgazmın yoğunluğu ve sayısı kadından kadına değiştiği gibi orgazma ulaşmak için gereken uyarının miktarı da değişik olur. Ayrıca yaş, var olan hastalıklar ve alınan ilaçlar da orgazmı etkileyen faktörlerdir. Cinsel hayatınızdaki boşalma durumu sizi mutlu ediyorsa bir sorun yok demektir. Ancak orgazm olamama veya yoğunluğu ile ilgili bir sıkıntınız varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Yapacağınız bazı değişiklikler ve seks terapisinin size faydası olabilir.
Belirtileri Nelerdir?
Orgazma ulaşmanın uzun sürmesi veya hiç orgazm olamama asıl belirtidir. Değişik tipleri vardır. Primer olanında hayatınızda hiç orgazm olamamışsınızdır. Sekonder olanında ise daha önce orgazm oldunuz ancak şimdi sorun yaşıyorsunuzdur. Duruma bağlı olanda ise yalnızca bazı durumlarda örneğin oral seks veya elle doyumla orgazma ulaşabiliyorsunuzdur. Bu durum kadınlarda daha çok görülür. Gerçekten de kadınların yaklaşık %70 i, ilişki sırasında değil, klitorisin uyarılması sonucu orgazma ulaşır.
Neden Olur?
Filmlerde görülenin aksine orgazma ulaşmak o kadar da kolay ve mutlaka olacak bir şey değildir. Fiziksel, duygusal ve psikolojik pek çok faktörün etkilediği oldukça kompleks bir olaydır. Eğer bunlardan biriyle ilgili bir probleminiz varsa orgazma ulaşmanız zor olabilir.
Fiziksel Sebepler
Hastalıklar. Şeker hastalığı veya MS(Multipl Skleroz) gibi nörolojik bir hastalığınız varsa cinsel hayatınızı etkileyebilir. Rahmin alınmış olması gibi jinekolojik ameliyatlar veya başka kanser ameliyatları da etkileyen faktör olabilir. Ayrıca ağrılı cinsel ilişkiye neden olan durumlar da orgazma ulaşmayı engeller.
Kullanılan ilaçlar. Hipertansiyon ilaçları, depresyon ilaçları, alerji hapları orgazma ulaşmayı etkileyebilen ilaçlardır.
Alkol ve uyuşturucu. Bir kadeh şarap sizi daha arzulu yapabilir ancak alkolün fazlası boşalmanızı engelleyebilir. Aynı şey uyuşturucular için de geçerlidir.
Yaş. Yaşlandıkça vücut yapınız, hormonlarınız, sinir ve dolaşım sisteminiz de değişecek ve cinsel hayatınızı etkileyecektir. Menopoz dönemine geçiş sırasında düşen östrojen seviyesi orgazmı engelleyebilir. Düşen östrojen seviyesi meme başlarının, cildinizin ve klitorisin uyarılmasını da azaltacaktır. Ayrıca vajina ve klitorise giden kan akımını da düşürecektir. Bu da orgazmı geciktirecek veya hiç olmamasına neden olacaktır. Ancak çoğu kadının, ilerleyen yaşıyla beraber cinsel hayatının daha da güzelleştiğinden bahsettiğini de unutmamak lazım!
Psikolojik Nedenler
Bunaltı ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar, stres altında olmak, maddi problemlerin olması, eşler arassında kültürel ve dinsel farklılıklar, gebelikten ve cinsel yolla geçen hastalıklardan korkmak, aşırı utangaçlık ve cinsellikten zevk almaktan dolayı suçluluk hissetmek gibi durumlar orgazmı etkileyen psikolojik faktörlerdir.
İlişkideki Sorunlar
Eşler arasında yaşanan sorunlar, cinsel hayatlarını da etkiler. Eşinizle paylaşabildiğiniz çok şey yoksa, aranızda bazı çözülmemiş sorunlar varsa, kavga ettiyseniz, cinsel ihtiyaçlarınızla ilgili konuşma yapamıyorsanız ve sadakatsizlik veya güven eksikliği varsa orgazm sorunu yaşayabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?
Orgazma ulaşmada sıkıntı yaşıyorsanız doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Yaşadıklarınız tamamen normal olabilir veya doktorunuz size bazı tavsiyelerde de bulunabilir.

Teşhis Nasıl Konur?
Doktorunuza başvurduğunuz zaman sıkıntınızı anlatmak zor olabilir. Ancak tedavi için bu gereklidir. Doktorunuz size cinsel hayatınızla ilgili geçmişte yaşadıklarınızı ve şu anda yaşadıklarınızı soracaktır. Utanarak gerçekleri saklamamalısınız. Bu cevaplar, sizin için gerekli olacak tedavinin nasıl olacağını belirleyecektir. Daha sonra   muayeneniz yapılarak orgazm olmanızı engelleyebilecek hastalıklar araştırılacaktır. Ayrıca yapısal bir anormallik varlığına da bakılacaktır.

Tedavi Nasıl Yapılır?
Orgazm tedavisi biraz zor olabilir. Genelde şikayetinize göre saptanacak nedenle ilgili tedavi yapılır. Ancak kombine tedavi yapmakta fayda vardır.
Öncelikle vücudunuzu tanımanız ve hangi tip uyarıların sizi etkilediğini bulmaya çalışın. Elle doyum yaparken nelerin sizi daha çok uyardığını eşinizle paylaşın. Eğer bunu yapamıyorsanız, eşiniz sizin vücudunuzu keşfetsin. Değişik pozisyonlar deneyin. Çoğu kadın orgazm olmak için klitorisin uyarılmasını ister. Cinsel ilişki sırasında eşiniz klitorisinizi nazikçe uyarabilir. Seks terapisinden de fayda görebilirsiniz. Bu şekilde alacağınız seks eğitimi ile evde eşinizle beraber becerilerinizi artırma imkanını bulabilirsiniz. Hassas noktalarınızı bulmak için, orgazma ulaşma derdi olmadan, vücut tanıma egzersizleri yapabilirsiniz.
Orgazma ulaşmak için yapılacak ilaç tedavisinin garantisi yoktur. Fakat yardımcı olabilir. Altta yatan başka hastalıklar varsa bunların tedavisi ile sıkıntılarınız bir miktar azalabilir. Östrojen tedavisinin (hap, yama veya jel şeklinde olabilir) beyin fonksiyonları ve ruhsal yönden etkisi açısından faydası olabilir. Ayrıca vajinal krem şeklindeki lokal etkili östrojenin, vajinaya kan akımını artırarak, arzu oluşturmada etkisi olduğu da sanılmaktadır. Bazen östrojen ve progesteron beraber de kullanılabilir. Erkek hormonu olarak bilinen testosteron, kadınlarda da az bir miktar bulunur. Bu hormonun, kadın cinsel hayatında da önemli bir rolü vardır. Eğer östrojen ve progesteronun faydası olmazsa testosteronun faydası olabilir. Ancak yan etkilerinden dolayı bunu kullanmak pek tavsiye edilmez