Haber Listemiz


İstenmeyen Tüyler, Tüylenmede Artış, İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak

Gönderilri 8th Dec 2009 @ 2:12 PM

TÜYLENMEDE ARTIŞ (HIRŞUTIZIM)     

Normalde bütün insanlarda tüy bulunur. Ancak bunun miktarı ve yapısı genetik yapıya göre değişir. Bir kadının yüz, göğüs ve sırt gibi bölgelerinde aşırı kalın ve koyu renkli kıllar geliştiyse hirşutizm denilen aşırı tüylenmeden bahsedilir. Hirşutizm, kadınlarda gelişen erkek tipi kıllanma durumudur. Bazen androjen denilen erkeklik hormonlarının fazlalığından ortaya çıkar, bazen de etnik yapıya bağlı olarak ailesel şekilde de görülür. Hirşutizm tedavisinde hem kişisel bakım, hem de ilaçlı tedavi beraber yapıldığında etkili bir sonuca ulaşılır.

Belirtileri Nelerdir?
Asıl belirti, yüz, göğüs ve sırt gibi kadınlarda çok sık rastlanmayan bölgelerde aşırı kalın ve koyu renkli tüylerin olmasıdır. Eğer tüylenmedeki artış androjen fazlalığından kaynaklanıyorsa seste kalınlaşma, akne, saçlarda dökülme, meme boyutlarında azalma, klitoriste büyüme ve kas kitlesinde artma gibi başka belirtiler de görülebilir.

Neden Olur?
Ergenlik dönemine kadar vücuttaki tüyler genelde ince ve renksizdirler. Cinsel yönden gelişme başlayınca androjen denilen erkek cinsiyet hormonları, bu tüylerin belli bölgede olanlarını daha koyu, kalın ve kıvırcık yapmaya başlar.
Hirşutizmi olan kadınlardaki istenmeyen bu tüyler, artmış androjen seviyesinden veya tüy köklerinin androjenlere karşı artmış hassasiyetinden kaynaklanabilir.
Orta derecede hirşutizmi olan kadınların yarısında yüksek androjen seviyesi vardır. Diğer yarısında ise androjen normal düzeydedir. Androjen seviyesini yükselten durumlar şunlardır;

Polikistik over sendromu. Cinsiyet hormonlarının dengesizliği sonucu düzensiz adet kanamaları, şişmanlık, kısırlık ve yumurtalıklarda pek çok kistin varlığıyla karakterize bir hastalıktır. Hirşutizmin en sık rastlanan nedenidir.

Cushing sendromu. Vücudun strese karşı cevap olarak oluşturduğu kortizon hormonun yüksek seviyelerde olmasıyla gelişen bir hastalıktır. Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu veya kortizon türü ilaçların fazla kullanılmasıyla da oluşabilir. Artmış kortizon düzeyi seks hormonlarının dengesini bozabilir.

Böbreküstü bezlerinin büyümesi. Böbreküstü bezlerinin doğuştan, fazla miktarda çalışması sonucu kortizon ve androjen hormonlarının anormal miktarda üretimi olur.

Tümörler. Hirşutizmin nedeni nadiren yumurtalık veya böbreküstü bezinde androjen üreten tümör de olabilir.

İlaçlar. Bazı ilaçlar da hirşutizme neden olabilirler. Örneğin endometriozis tedavisinde kullanılan danazol bunlardan biridir.

Androjen seviyesi normal ancak aşırı tüylenmesi olan kadınlarda düzenli adet kanamaları oluyor ve altta yatan başka bir hastalık da yoksa idiopatik hirşutizm denir. Nedeni bulunamayan durumlar için bu terim kullanılır. Bazı etnik gruplarda daha sık rastlanır.

Risk Faktörleri Nelerdir?
Aile hikayesi. Böbreküstü bezinin büyük olması, polikistik over hastalığı ve bir takım başka ailesel hastalıklarda hirşutizme daha sık rastlanır.
Etnik köken. Akdeniz, orta doğu ve güney asya bölgelerinde idiopatik hirşutizm, daha çok   rastlanan bir durumdur.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Üst dudak, çene, yanak, göğüs bölgesi, sırt ve uyluk iç kısımlarında hızla büyüyen, istenmeyen tüyler varsa

Düzensiz adet kanamaları ve hızla büyüyen tüyler varsa

Seste kalınlaşma, saçlarda kelliğe varan dökülme, kas kitlesinde artma ve memelerde küçülme ile giden erkekleşme belirtileri varsa

Kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmış tüyler varsa doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda çenede veya diğer bölgelerde, istenmeyen tüyler ortaya çıkabilir. Ancak bu, hirşutizm olarak değerlendirilmez. Yine de bu tüylerin menopoza mı yoksa başka bir nedene mi bağlı olarak ortaya çıktığını anlamak için doktorunuz yardımcı olacaktır.
Eğer hirşutizm için tedavi oluyor ve çocuk da istiyorsanız bunu doktorunuza belirtin. Çünkü hirşutizm tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda gebe kalınmaması gereklidir. Ayrıca hirşutizme neden olan polikistik over sendromunda da gebe kalmak zordur. Sağlıklı bir gebelik istiyorsanız yine doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Teşhis Nasıl Konur?
Öncelikle sağlıkla ilgili geçmişiniz sorgulanır. Adet düzeniniz, şikayetinizin başlangıç zamanı, kullandığınız ilaçlar ve ailedeki kalıtımsal hastalıklarla igili sorular sorulur. Bu bilgiler teşhis konmasına yardımcı olacaklardır.
Daha sonra fizik muayene yapılarak, yüz, boyun, göğüs, meme, sırt, karın ve kasık bölgelerindeki tüyler incelenir. Ayrıca hormon dengesizliğinin yol açtığı başka belirtiler de araştırılır.
Kandaki bazı hormonların düzeylerine bakmak için kan tahlilleri yapılır. Özellikle  testosteronu da içeren, kan androjen düzeylerine bakılır.
Hirşutizmin düzeyine göre ultrasound ve bilgisayarlı tomografi gibi başka tetkikler de gerekirse yapılabilir. Bu şekilde iç organlar kontrol edilerek, tümör varlığı araştırılır ve böbreküstü bezlerinin durumuna bakılır.

Nelere Yol Açabilir?
Hirşutizm, kişiyi ruhsal açıdan sıkıntıya sokabilir. Bazı kadınlar, kendilerini daha az kadınsı ve özgüveni azalmış hissedebilirler. Eğer hormonal bir dengesizlik varsa altta yatan nedene göre başka rahatsızlıklar da gelişebilir ancak hirşutizmin direk yaptığı başka bir problem yoktur.

Tedavi Nasıl Yapılır?
Hirşutizm, tedavisinde hem sizin yapabileceğiniz şeyler, hem de ilaç tedavisi beraber uygulanırsa sonuç daha iyi olur.
Tüyleri yok etmek için iğneyle veya lazerle epilasyon yapılabilir. İğneyle epilasyonda her bir kıl köküne ince bir iğneyle girilerek elektrik akımı verilir ve kıl kökü yok edilir. Kalıcı bir yöntemdir ancak ağrılı bir işlemdir. Lazer epilasyonda ise yoğunlaştırılmış bir ışık (lazer), cildinize verilerek kıl köküne ulaşılır ve onun tekrar büyümesi engellenir. Bölgenin genişliğine göre birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürer. Bazı kadınlarda, tedaviden sonra, uzun süre kıl gelişimi olmaz. Bazılarında ise daha uzun seans sayısı gerekli olur. İğneli epilasyona göre pahalı bir yöntemdir.
İlaç tedavisi olarak ise doğum kontrol hapları, anti-androjen ilaçlar ve yüzeysel etkili kremler kullanılabilir.
Doğum kontrol haplarındaki östrojen ve progesteron hormonları, yumurtalıklarda androjen üretimini baskılayarak hirşutizmi tedavi ederler. Ancak tabii ki gebe kalmak istemeyen kadınlarda tercih edilebilir.
Anti-androjen ilaçlar ise androjenlerin vücuttaki reseptörlerine bağlanmasını engelleyerek etki gösterirler.
Hirşutizm tedavisi için ilaç kullanmaya başladıktan ancak bir ay sonra etkisi görülmeye başlar. Eğer ilaçların faydası olmazsa dermatoloji bölümüne de başvurmak gerekli olabilir.

Önlemek Mümkün Müdür?
Hirşutizm, genelde önlenebilen bir durum değildir. Fakat eğer polikistik over sendromu varsa şişmanlık ve insülin direnci önlenebilirse daha düşük bir androjen seviyesi ve daha az tüylenme sorunu sağlanabilir.

Neler Yapabilirsiniz?

Cımbız. İstenmeyen tüyler için kadınların en sık uyguladığı yöntem cımbızla çekmedir. Biraz ağrılı ve geçici bir yöntemdir. Ayrıca geniş alanlara uygulamak zordur.

Traşlama. Çabuk ve ucuz bir yöntemdir. Ancak sadece yüzeydeki kılları alır ve düzenli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

Ağda. Ağda cilde sürüldükten sonra, kıl büyümesinin ters yönünde çekilmesi gereklidir. Geniş alanlara uygulaması kolaydır. Ancak ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Hatta fazla sıcak olursa cildinizi yakabilir de.

Kimyasal tüy dökücüler. Jel, losyon veya krem şeklinde olabilirler. Cilt yüzeyine sürülerek uygulanırlar. Kılın gövdesindeki protein yapıyı bozarak etki gösterirler. Bazı kişiler, bu maddelere karşı alerjik olabilirler.

Sarartma. İstenmeyen tüylerden kurtulma yerine bazı kadınlar onları sarartmayı tercih ederler. Böylece rengi açılan tüylerin görünürlüğü de azalmış olur. Ancak bu işlem, ciltte tahrişe neden olabilir.