Haber Listemiz


Vajinismus

Gönderilri 8th Dec 2009 @ 2:13 PM

VAJİNİSMUS     
Cinsel ilişkiye girme veya tampon yerleştirme, jinekolojik muayene olma gibi vajinaya girişte sıkıntı olması durumudur. Buradaki kasların refleks olarak kasılması nedeniyle gelişir. O kadar sert bir kasılma olur ki, vajinadan içeriye bir şey girmesi imkansızlaşır veya çok ağrılı olur. Bu kadınlardaki spazmın kontrolu bilinçli değildir. Tıpkı gözünüze bir cisim geldiği zaman refleks olarak gözünüzü kapatmanız gibidir. Vajinismusun şiddeti kadından kadına değişebilir. Kimisinde hafifken kimisinde oldukça ağır olabilir. Kimi kadında bu durum kısır bir döngü gibi gelişir. Örneğin, ilk cinsel ilişkisi ağrılı olan bir kadında vajinusmus gelişmesi mümkündür. Çünkü artık cinsel ilişki sırasında ağrı olmasını bekleyerek kendisini kasacaktır. Bu şekilde ilişki daha zor olacak ve her seferde bunun dozu artarak durum daha da kötüye doğru gidecektir. Ancak bazen vajinismus olmadan da ağrılı cinsel ilişki olabileceğini unutmamak lazımdır.
Neden Olur?
Vajinismusları primer ve sekonder olarak ikiye ayırmak mümkündür. Primer olan, daha önce vajinada zorlama olmadan gelişen tipidir. Vajinaya bir şey gireceği zaman bu durumun farkına varılır. Ergenlik dönemi veya 20 li yaşlardaki kadınlarda rastlanır. İlk tampon kullanma, ilk cinsel ilişki veya jinekolojik muayenede ortaya çıkar. Kendi durumlarının farkında olmadıkları için bunların aslında kolay olduğunu düşünürler. Primer vajinismusun nedenleri daha önce cinsel istismar yaşanmış olması, cinsel ilişkinin ahlaksız bir olay olduğunun düşünülmesi, ilk cinsel ilişkide, özellikle kızlık zarının yırtılması sırasında ağrı olacağı düşüncesi nedeniyle korku olması yer alır.
Sekonder vajinismusda ise daha önce vajinaya ağrısız girişimler olmuştur. Ancak sonradan mantar enfeksiyonu, zor doğum yapılması veya bir takım psikolojik nedenlerden dolayı gelişmiştir. Sekonder vajinismusun tedavisi de primer gibi yapılır. Ancak daha önceki başarılı deneyimler nedeniyle iyileşme daha çabuk olur.
 

Ne Kadar Sıklıkta Görülür?
Fas ve İsveç gibi farklı iki kültürde yapılan araştırmada vajinismusun görülme sıklığı %6 olarak bulunmuştur. Farklı bir çalışmada rastgele seçilen kadınlarda yapılan incelemede ise son altı ayda ağrılı cinsel ilişki görülme oranı %10-15 olarak bulunmuştur.
 

Tedavi Nasıl Yapılır?
Her kadında vajinismusu oluşturan neden farklı olduğu için, tedavi yaklaşımı da kişiye özel olmalıdır. Hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlere yönelik tedavi yapılır. Bazı kadınlar tedaviden çekinebilirler. Bunların durumu, tedavi görmediği halde daha kötüye gitmeyebilir. Ancak vajinaya giriş halen ağrılı olarak devam ediyorsa kötüye gitme olasılığı daha fazladır.
Vajinismusu olan kadınların çoğunda ağrılı cinsel ilişki nedeniyle korku, cinselliğin ayıp ve kötü düşünülmesi veya çocukluk döneminde yaşanmış kötü tecrübeler vardır. Bu yüzden asıl problem gibi gözüken kas spazmının altında yatan psikolojik nedenler de vardır. Ayrıca aynı kişide vajinismusla beraber depresyon gibi başka psikolojik problemler de ilave olarak bulunabilir. Bunların tedavisinin de yapılması gereklidir.
Fizik tedavi olarak vajinal egzersizler yapılabilir. Vajinaya dokunma egzersizi şeklinde olabilir, bu arada vajinayı genişletici aletler kullanılabilir. Bu aletlerin büyüklüğü yavaş yavaş artırılarak vajinadaki kasılma azaltılmaya çalışılır.
 

Bu Kişilerde Cinsellik Nasıl Olmalıdır?
Kendinde vajinusmus olduğunu düşünen kadınlar, bundan kurtulana kadar cinsel ilişkiye giremeyeceğini veya girse bile çok ağrılı olacağını düşünürler. Oysa cinsel birleşme olmadan da cinsellik yaşanabilir. Aynı şekilde vajinismusu olan kadının eşi de, kadının cinsel birleşmeyi istemediğini düşünebilir. Bu da doğru değildir. Kadın da cinsel birleşmeyi arzu eder. Fakat çektiği ağrı ve duygusal sıkıntı nedeniyle bundan kaçınır. Vajinusmusu olmayan çoğu kadın bile ön sevişme olmadan cinsel birleşme gerçekleşirse ağrı veya rahatsızlık hisseder. Bunu önlemek için vajina bölgesine elle uyarı yapmak faydalı olabilir. Ayrıca mastürbasyon yapmak da cinsellikle ilgili korkularınızı azaltmada yardımcı olabilir. Hem de daha kolay cinsel birleşmeye hazır hale gelirsiniz. Buradaki hedef, orgazm olmak değil, bu bölgenin rahatlaması, gevşemesi ve vajinal kayganlığın artmasıdır. Ayrıca kadın nelerden hoşlandığını keşfederek bunu eşine de aktarır ve cinsellik daha güzel yaşanır. Bazı kadınlar cinsel bölgelerinin kirli, kötü kokulu ve çirkin şekilli olduğunu düşündüğünden dolayı olumsuz duygular içinde olurlar. Bu durum, cinselliğe olan ilgilerini kötü etkiler. Bu kişilere, duygularının yanlış olduğu ve utanmanın gereksiz olduğu anlatılmalıdır. Böylece, sakin ve rahat duygular içindeki kadının, vajinismusu yenmesi daha kolay olacaktır.