Haber Listemiz


Misutgaru Kore Diyeti, Misutgaru , Ender Saraç'ın tavsiyesi misutgaru, Kore Pirinci

Gönderilri 28th Jul 2011 @ 5:47 AM

Misutgaru adıyla bilinen Kore diyeti; tarihi yüzyıllar öncesine dayanan dünyanın en eski diyetlerinden biridir. Kore mutfağı kalorisi düşük, insan sağlığı için önemli yemekleriyle dünyaca ünlüdür. Bu yemekler arasında tahıllar ve Koreye has bitkiler önemli yer tutar. Özellikle siyah pirinç, kahverengi pirinç, soya, sorgum ve ginseng yüksek diyet lifi ve faydalı vitamin ve mineral içeriği sayesinde Koreli bayanların güzel bir vücuda, sağlıklı cilt ve saçlara sahip olmasında en önemli bitkilerdir. Yüzyıllar öncesinde, bir yarım ada olan Kore, etrafındaki ülkelerin akınları sırasında açlık ve kıtlığı sık yaşayan bir ülke idi. Uzun süren savaşlar zamanında Kore kraliyet hekimleri, askerlerin tok kalması, yaralarının çabuk iyileşmesi, açlığa dayanmaları, vücutlarının yağlanmaması ve enerjik olmaları için çeşitli tahıl ve bitkilerden oluşan misutgaru adı verilen bir kür geliştirdiler. misut Korecede sağlıklı tahıl, garu ise tozu anlamına gelir. Askerlerin sağlık kaynağı olan misutgaru zamanla halk tarafından da kullanılmaya başlandı. Misutgaru özel değirmenlerde kore yapışkan pirinci, kore kahverengi pirinci, siyah pirinç, arpa, mısır, soya, sorgum gibi tahıl ve bitkilerin buharda pişirilerek yağından arındırılıp öğütülmesiyle üretilmektedir. 8 adet tahılın karışımdan meydana gelmektedir. İçerisinde kimyasal bir madde olmayıp tamamiyle doğal bir karışımdır. Günümüzde ünü hızla Avrupa ve Amerikada da yayılmaya başlayan misutgaru her Koreli bayanın fit ve güzel bir vücuda sahip olmak için kullandığı başlıca ürünlerden biridir. Korede çok yaygın bir ürün olan misutgaru cafelerde de satılan tadı çok hoş bir içeceğe dönüşmüştür. Öğün öncesinde öğle ve akşam yemeğinden 1 saat önce alınmasıyla insana tokluk hissi sağlar. Bilimsel olarak insan midesinde mide asitiyle birleşmekte, şişerek doygunluk hissi sağlamaktadır. Bağırsaklara indiğinde ise içerdiği diyet lifleri yağ asitlerine yapışarak yemeklerden gelen yağların bağırsaktan emilerek kana karışmasını önler ve vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Sindirim sitemini düzenleyici ve metabolizma hızını arttırıcı özelliği sayesinde hazımsızlık, kabızlık ve şişkinlik gibi problemleri engeller. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt için gerekli yapı taşlarının sağlanmasında etken bir üründür. Antioksidan etken maddeler sayesinde cilt yüzeyinde sıkılaşma ve gerginleşme sağlar. Selülit ve kırışıklıkları, cilt lekelerini önlemede başarısı kanıtlanmış bir kürdür. Ayrıca saç köklerini besleyen etken maddeler sayesinde saça daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

Dolayısıyla misutgari sadece kilo verdiren bir karışım olmayıp aynı zamanda zindelik veren güçlü bir antioksidandır. Aslında kilo verdirici etkisini pek umursamayan koreliler bu tahıl karışımını ciltteki kırışıklıkları önlemek ve genç kalmak için yüzyıllardan beri kullanmaktadır.

Ancak yine de bireysel farklılıklardan dolayı herkeste zayıflama etkisi yapıp yapmadığını tam bilmemekteyiz. Ülkemizde henüz yaygın bir kullanım durumu olmamıştır. Zayıflama amacı ile misutgaru kullanacak olanların, karışımın içindeki tahıllardan herhangi birine allerji gelişmesine karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. Mide barsak sorunları yaşayanların da dikkatli olmasını öneririz. Şeker hastalığı olanlarda kullanmadan önce dikkatli olmak gerekebilir. Ayrıca misutgaru kullanımını bıraktıktan sonra tekrar eski kilolara dönüp dönülmeyeceği konusunda da açıklık yoktur.